Všeobecne možno povedať, že tlakový čistič používa na zvýšenie tlaku vody silové zariadenie. Keď je nárazová sila vody väčšia ako priľnavosť nečistôt k povrchu predmetu, nečistoty sa odlepia.
Tlakový čistič je rozdelený do dvoch kategórií: vysokotlakový čistič studenej vody a vysokotlakový čistič horúcej vody. Najväčší rozdiel medzi týmito dvoma je vykurovacie zariadenie. Každý, kto najskôr umyje riad studenou vodou a potom horúcou, si všimne, že teplota vody ovplyvňuje kvalitu a rýchlosť umývania. V procese čistenia olejových škvŕn je pozoruhodný účinok vysokotlakových čističov s horúcou vodou.
Horúca voda však môže niektoré povrchy poškodiť, preto sa pred povrchom odporúčame poradiť sa s nimi alebo ich otestovať (napríklad dláždená terasa musí byť vyčistená studenou alebo teplou vodou).
Cena teplovodnej práčky bude navyše vysoká a prevádzkové náklady vysoké (z dôvodu potreby ďalšieho kúrenia). Za normálnych podmienok si môže nespočetné množstvo používateľov zvoliť na čistenie vysokotlakové čističe so studenou vodou; samozrejme, kvôli zvýšeniu efektívnosti si mnoho zákazníkov stále kupuje čističe teplej vody.
Vysokotlakový čistič, ktorý je výkonnejší ako elektrický tlakový čistič, poskytuje:
V porovnaní s maximom 600 litrov za hodinu elektrického vysokotlakového čističa je prietok až 1 000 litrov za hodinu;
Tlak je až 280 barov a elektrický tlakový čistič môže dosiahnuť až 160 barov;
Podporuje teplú alebo studenú vodu, na rozdiel od elektrického tlakového čističa, ktorý má iba studenú vodu.
Pred zakúpením musíte navyše zvážiť:
Jeho prípustná teplota vody;
Maximálna teplota odtoku.